Holowanie samochodu z manualną skrzynią biegów jest łatwe – wystarczy w prawidłowy sposób połączyć dwa pojazdy linką holowniczą, a następnie wrzucić neutralny bieg w holowanym aucie. Co jednak w przypadku, w którym pojazd dotknięty awarią ma automatyczną skrzynię biegów? Czy można holować automat, czy raczej nie powinno się tego robić? A jeżeli można, jak holować automat?
Czy samochód z automatyczną skrzynią można holować?
Najważniejsze pytanie brzmi: czy można holować automat? Wbrew pozorom odpowiedź nie jest jednoznaczna. Są producenci zabraniający holowania samochodu z automatyczną skrzynią biegów, co wynika z budowy takiego pojazdu, a dokładnie połączenia kół ze skrzynią. Holowanie automatu może po prostu uszkodzić skrzynię biegów, której naprawa będzie trudniejsza i znacznie droższa względem naprawy manualnego odpowiednika.
Aby dowiedzieć się, czy samochód z automatyczną skrzynią można holować, koniecznie zajrzyj do instrukcji producenta i zweryfikuj tę informację. Jeżeli holowanie automatu jest dozwolone, postępuj zgodnie z instrukcją, np. włącz specjalny tryb pracy pojazdu przygotowany właśnie na wypadek holowania.
Czy można holować automat po awarii silnika?
Nie, holowanie auta z automatem po awarii silnika nie jest dozwolone. Aby w ogóle holowanie samochodu z automatyczną skrzynią biegów było możliwe, silnik musi być sprawny. Nie należy holować automatu również w przypadku małej ilości oleju w skrzyni biegów.
Jak holować automat?
Holowanie auta z automatyczną skrzynią biegów wbrew zaleceniom producenta – np. po awarii silnika lub przy niskim poziomie oleju w skrzyni biegów – naraża na zniszczenie całą skrzynię biegów, zbiornik oleju, pompę oleju. A zatem jak holować auto z automatyczną skrzynią biegów bezpiecznie?
Wezwij na pomoc Auto-Trans Szczecin. Oferujemy całodobowe holowanie samochodu z automatem we wskazane miejsce, np. prosto do warsztatu samochodowego. Mamy wieloletnie doświadczenie w holowaniu automatu i manuala, więc Twoje auto znajdzie się w dobrych rękach. Zapisz nasz numer: 504079320.